Enter your keyword

YDS Hazırlık

YDS Hazırlık

Üniversitelerin yabancı dil eğitimi veren İngiliz Dili ve Edebiyatı, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngilizce Öğretmenliği, Mütercim Tercümanlık gibi bölümlerine öğrenci yerleştirmek amaçlı hazırlanmış kurs programlarıdır. Lise 1, Lise 2, Lise 3 ve Lise mezunu öğrencilere yönelik uygulanan bu programlar, kurumumuz öğretmenleri tarafından hazırlanmış test ve konu anlatım materyalleri ile desteklenerek verilmektedir. Bu eğitim programı görsel ve duyusal programlarımız ile gerçekleşmektedir. Düzenli yapılan deneme sınavları ve etüt saatleri sayesinde öğrencilerimiz sınava en iyi şekilde hazırlanmaktadır.

DETAYLAR

Kpds ve Üds isimleri, Ösym’nin birçok sınav ismi gibi tarihe gömüldü. Bu isimlerin tarihteki yerlerini almaları , bu alandaki ihtiyacı değiştirmediği için bu değişiklik isim farklılığından öteye geçemedi. Herkes bu değişikliği,resmi gazetede yayınlandıktan sonra son dakika haberi olarak öğrendi. Acele ile yapılan bir değişiklik olmalı ki Ösym henüz Ekim Üds tarihini sayfasından kaldıramamış ve yeni sınavın tarihini sayfasına koyamamıştı.

Ülkemiz, bu tür son dakika değişikliklerine olabildiğince hazır olduğundan yapılan değişikliğin nasıl ve neden yapıldığına pek aldırış etmedi. Aslında yapılan en önemli değişiklik sınav tarihindeki farklılık oldu.

Sınavın içeriği dahi bu denli konu edilmedi. Bunun sebebi, aslında sınav içeriğinin çok da değişemeyeceği gerçeğinin bilinmesidir. Kpds ve Üds daha önce içeriğini daha çok anlamaya yönelik değiştirmişti. Soru sayılarını ve dağılımlarını da son sınavdan 2 sene önce değiştirmiş olan yetkililer YDS adı altında topladıkları sınavda başka bir değişikliğe gerek duymadılar.

YDS, bilinen en son sınav olan Kasım 2012 Kpds’den,soruların zorluk derecesi ve soru dağılımı bakımından farklı olmayacaktır. YDS veya dil yeterliliğini ölçen herhangi bir sınava ”yazma,dinleme ve konuşma” bölümleri dahil olmadığı sürece yapılan değişiklik ne olursa olsun sonuçta sınav içeriği hep aynı kalacaktır. YDS bu hali ile de tüm uluslararası sınavlara göre daha kolay olmaya devam edecektir. Bu nedenle Kpds ve Üds hazırlığı yapan tüm adaylar yapılması gereken büyük değişikliğe kadar rahat bir nefes alabilirler.

Tüm dil sınavları YDS adıyla tek bir çatı altında toplandı. İlk YDS tarihi : 7 Nisan 2013. Sınav yılda 2 defa yapılacak. ÖSYM , yapılan değişikliği 2013 sınav takvimi bölümünde yayınlamıştır.

SADECE “YDS”
Yabancı dil sınavları tek çatı altında toplandı. Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS) , Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı(ÜDS), Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş (TUS) ve Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS) gibi sınavlar Yabancı Dil Sınavı (YDS) olarak birleştirildi. ÖSYM ; 4 Ocak 2013 tarihinde 28518 sayılı resmi gazetede yayınlanan karara göre yabancı dil bilgisi sınavlarını tek bir sınavda toplandığını açıkladı.

Tarih belirlendi:7 Nisan 2013!
İlki 7 Nisan 2013’te yapılması planlanan sınavın ikinci ayağının ise Ekim ayı içerisinde yapılması planlanıyor. Yabancı Dil Sınavı’nın öngörülen başvuru tarihleri ; 18.02.2013 – 27.02.2013 tarihine kadar olup, başvurular ; ÖSYM sınav merkezleri , üniversite rektörlükleri ve Türkiye Posta Telgraf Teşkilatı Şubelerinden (PTT) yapıla bilinecektir.

Deneme Değil!
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ; Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı’nın belirli bir geçerlilik süresi olmadığını belirterek “ Sürekli geçerli olacak. Ancak kurumlar kendi istekleri doğrultusunda süre tanımlayabilir “ açıklamasını yaptı.

23 Dil Kapsamlı “ YDS “
Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı’nın 23 dilde gerçekleştirileceğini açıklayan ÖSYM , sınavın Almanca, Arapça , Fransızca, İngilizce ve Rusça için yılda 2 kez , bunun dışındaki diller için her yıl ilkbahar döneminde yapılacağını dile getirdi.

Değişimin Adı: İş Yoğunluğu Ve Usulsüzleri Önlemek
Amacın iş yoğunluğu, kopya ve karışıklıkları önlemek , daha düzenli ve organizasyonu kolay bir sınav haline getirmek olduğunu açıklayan ÖSYM , KPDS ve ÜDS’nin kaldırılıp YDS’nin getirildiği sınava maaşlarını ;

• Sözleşmeli olarak çalışan personel dahil
• 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu
• 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personeli Kanunu
• 3265 sayılı Erbaş Kanunu
• 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu
• 2802 sayılı Hakim ve Savcı Kanunu
• 2914 sayılı Yüksek Öğrenim Personel Kanunu , hükümlerine göre almakta olan personellerin girebileceklerini açıkladı.

Puan Sistemi Şimdilik Aynı
ÖSYM’nin konu hakkında tekrar açıklama yapacağı döneme kadar daha önce girilen KPDS ve ÜDS’nin puanları geçerli olacak ancak bundan sonra ÖSYM tarafından yabancı dil bilgisi seviye belirlemeye yönelik sınav sadece YDS olacak. Diğer seviye belirlemeler bu söylemle kaldırılmış oldu.

Elektronik Sınavda Yolda
YDS ile yabancı dil seviye belirleme sınavlarını daha nitelikli yerlere taşımayı amaçladıklarını açıklayan Demir , “ Bunu geçiş dönemi olarak , düşünüyoruz. Önümüzdeki yıllarda ÖSYM’ye ait bir ‘ sesli soru- sesli cevap’, ‘ görüntülü soru- sesli cevap’ şeklinde elektronik ortamda yapılacak sınav için çalışmalara başladık. Oraya taşımak istediğimiz için bu birleştirmeyi , güç toplamayı organizasyon ettik” şeklinde konuştu.

ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan yabancı dil eşdeğerlikleri tablolarının YDS içinde geçerli olacağının altını çizen Demir , “ YDS, KPDS gibi tek bir alanda yapılacak. Ancak soru içerikleri tabii ki sağlık bilimleri , fen bilimleri ve sosyal bilimleri kapsayacak şekilde olacak. ÜDS’de yaptığımız gibi bir sağlık bilimleri , sosyal bilimler , fen bilimleri testi hazırlamayacağız. Zaten son 2 yılda yaptığımız ÜDS’lerde de yüzde 50’te varan kısmı ortak sorulardı” ifadelerini kullandı.

LYS-5 Dışında girmesinler
Lisans Yerleştirme Sınavı’ndaki (LYS) , yabancı dil testi olan LYS-5’in kapsamının farklı olduğuna dikkati çeken Demir, “ LYS 1-2-3 gibi LYS-5’i de adaylara vereceğiz ve üniversite yerleştirmelerinde LYS-5’i esas alacağız. Adaylardan LYS-5 dışında bir sınava girmelerini istemiyoruz” dedi.

Sohbeti başlat.
Bilgi almak istiyorum.
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabiliriz.